Ebru Çalışma Eğitimi

 

Kâğıt süsleme sanatlarının en önemlilerinden biri. Bütün Osmanlı sanatlarında olduğu gibi usta-çırak usulü ile öğrenilen bir sanattır.
Ebru; renklerin suyla dansının yarattığı bir ahenktir aslında. Terapi özelliği taşıyan ebru sanatının rahatlatıcı özelliği kullanılan malzemenin tamamen doğal olmasından kaynaklanır; su, toprak boyalar, gül dalı, geven dikeninin reçinesi olan kitre, sığır öd'ü, at kılı. Özellikle su, hareket eden su pozitif iyonlar yaydığından insanlar üzerinde olumlu etkileri vardır. Herkes denizi seyrederken, göl ya da akarsu kıyısındayken kendini dinlenmiş, rahat ve huzurlu hisseder. 

* Ebru, öncelikle sabırlı olmayı öğretir, geliştirir. 
* Kontrolün tamamen ebru yapan kişide olmaması, özellikle takıntısı olan kişilere "olanı kabul etme" yi öğretir.
* Ebru, kişiyi günlük hayatından çıkarıp başka dünyalara götürür ve ruh dinginliği sağlar. 
* Ebru yapan kişi, o an ki duygu ve düşüncelerini, renk ve desen olarak dışa vurabilir, kendisiyle ilgili yepyeni bir bakış açısı kazanır. 
* Önemli olan sanatsal değeri olan bir ebru yapmak değildir, kişinin bu süreçte zihnini, duygularını ve bedenini bütünleştirip stres ve endişeden uzaklaşıp rahatlamasıdır. 
* Üretmek ve ürettiğinin beğenilmesini kişinin özgüvenini arttırır. 

ebru

Duyurular

Sayın Velimiz, 24 Nisan Perşembe Günü Saat: 11.00 – 12.00 arasında Psikolog Elif Demirer’in “ÇOCUK VE SALDIRGANLIK” Başlıklı seminer sunumu olacaktır.

Ayın Öğrencisi

İŞTE Webim

Yemek Listemiz